Suchy lód, domowe efekty specjalne
Dzień Dobry kochani :-) Dzisiaj wpis nietypowy, ale bardzo ciekawy :-) Dzięki uprzejmości sklepu Dry Ice Zone przez weekend mogłam w domu z moimi chłopakami porobić eksperymenty w suchym lodem. Mogłam w ogóle zobaczyć jak on działa, jaką fajną zadymę robi. 

 Suchy lód jest zestalonym dwutlenkiem węgla, który w procesie technologicznym zamieniany jest w ciało stałe o temperaturze -78,5°C. Poprzez sprężanie i prasowanie powstaje suchy lód w postaci bloków lub granulatu. Ze względu na swoje właściwości posiada on liczne zastosowania. Jego głównym atrybutem jest sublimacja, czyli bezpośrednie przejście z fazy stałej w gazową z pominięciem fazy ciekłej. Oznacza to, że nie pozostawia on żadnego śladu. Dokładnie tak jest, po kilku dniach styropianowe pudełko w którym dostałam lód zrobiło się puste i o dziwo suche. Czary mary :-)
Suchy lód ma szerokie zastosowanie m.in laboratoriach, chłodnictwie czy cateringu. Używamy jest do transportu próbek krwi, artykułów spożywczych i innych, które muszą być schłodzone i muszą mieć utrzymaną niską temperaturę. Jest też wykorzystywany do efektów dymnych np. coraz częściej na weselach, koncertach w teatrze, fotografii czy filmie. Na weselach używany jest do zadymienia parkietu, lub zdobienia napojów i potraw. Coraz częściej używany jest też do czyszczenia :-)


Jeśli chodzi o zostawanie w gastronomii to jest on używany do chłodzenia dań, do lodów owocowych i napojów, drinków. Jego dużym atutem jest hamowanie rozwoju bakterii oraz grzybów. Nie wpływa również na smak i zapach żywności. Choć dodany do soku, jego smaku nie zmienił, ale za to troszkę zrobił go gazowanym.

Ja suchego lodu użyłam do drinków, które dzięki niemu zostały schłodzone i można było cieszyć się fajnym efektem dymiącym :-). Smak i zapach nie został oczywiście zmieniony :-)

Mój ostatnio ulubiony drink to:
 • 50 ml Balentines 
 • 150 ml sprite
 • lód lub u mnie suchy lód


Do szklanki nalewamy Balentines , następnie sprite i dodajemy lód lub jak ktoś posiada suchy lód :-) Po zrobieniu i wypiciu drinków mój syn stwierdził, że teraz wypróbujemy jak działa na soki. Wzięliśmy dwa różne. Pomarańczowy był bardziej gęsty, a owocowy rzadszy. Tutaj było widać różnicę, bo przy tym bardziej gęstym wytwarzały się  bańki, które po chwili pękały i unosił się z nich dym. Zapach soków nie został zmieniony, zostały natomiast troszkę zagazowane :-)

Przy użyciu suchego lodu schłodziłam również kawę, nie taką wrzącą tylko letnią. Na niej też tworzyły się bańki, które pękały i unosił się dymek. Smak również nie został zmieniony :-)Ostatni eksperyment to dodanie suchego lodu do wody i wytworzenie efektu zadymienia :-)


I krótki filmik :-)


Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat suchego lodu, lub go kupić zapraszam do ekspertów, którzy udzielą Wam wszystkich informacji na temat suchego lodu suchylod.net :-)


17 komentarzy:

 1. Pewnie, że warto spróbować.
  Bardzo fajnie się to prezentuje.
  Może spróbuję i ja?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten drink mnie zainteresował... czy ewentualnie można liczyć na takowy w przyszłości, nawet bez suchego lodu ?
  Eksperymenty wspaniałe... zdjecia spektakularne...

  OdpowiedzUsuń
 4. wow, rewelacyjny daje efekt :) na imprezę - szał! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. wow fantastic post dear i realy love it,keep posting..

  https://clicknorder.pk online shopping in pakistan

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow, robi super wrażenie, trzeba koniecznie tak zaskoczyć znajomych ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Great post dear. ♥
  If you want you can check out my blog. Maybe we can follow each other and be great blogger friends. :)
  https://belyfashionadress.blogspot.ba/

  OdpowiedzUsuń
 8. Robi wrażenie, bardzo fajny efekt :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale świetnie wygląda :D
  Zapraszam do mnie

  OdpowiedzUsuń
 10. Znam ten produkt, wiele razy stosowałam :).

  OdpowiedzUsuń
 11. Wow! Nie wiedziałam, że można coś takiego kupić!
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak to fajnie wygląda ;) Zawsze lubiłam takie domowe eksperymenty :)

  OdpowiedzUsuń
 13. ale super to wszystko wygląda

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger