Historia Polskiego Winiarstwa

 


#wpis sponsorowany

Historia Polskiego Winiarstwa

Pojawienie się wina w Polsce można dopatrywać się po nastaniu chrześcijaństwa, właśnie wtedy wino było częściej spożywanym alkoholem od cenionego piwa i miodu pitnego. Kościół potrzebował wina w celach liturgicznych, a sprowadzanie go do naszego kraju z południa Europy było bardzo kosztowne. Z tego powodu zaczęto zakładać winnice na terenie Polski. Za prekursorów krajowego winogrodnictwa uznaje się benedyktynów i cystersów. Istnieją źródła, które podają, że w 1203 w dolnośląskiej wsi Marcinowo, żył winiarz, który pracował w przyklasztornej winnicy Cysterek z Trzebnicy. Dziś w tym regionie kontynuuje się tradycję i czego przykładem są wspaniałe wina z Winnicy Jadwiga.

Uprawa winorośli w Polsce miała bardzo burzliwą historię. Z czasem import z Europy stał się dużo prostszy i tańszy, co za tym idzie, nastała moda na produkty z krajów zachodnich. Do znacznego regresu przyczynił się także klimat. W XVII wieku rozpoczęła się tzw. epoka lodowcowa, a warunki klimatyczne na naszym terenie zaczęły uniemożliwiać uprawę winorośl, więc zaczęto sprowadzać wina z Węgier, Włoch, Francji i Niemiec.

Po zakończeniu I wojny światowej próbowano odbudować polskie winiarstwo, posadzono kilkaset hektarów winnic m.in. w zachodniej Wielkopolsce i w okolicach Warki, ale nadejście II wojny światowej, a potem czasy rządów komunistycznych doprowadziły do ponownego wyniszczenia upraw.

W latach 80tych XX wieku na Podkarpaciu, w małej winnicy Golesz rozpoczęto próby z odmianami odpornymi na przymrozki, które zaczęły dawać dobre efekty. Winorośl na nowo zaczęła się powoli rozprzestrzeniać po Polsce.

Rodzaje produkowanych win w Polsce

Jeśli porównać polskie winiarstwo do człowieka, to można powiedzieć, że jest osobą pełnoletnią, która szuka swojej drogi, odważną i niebojącą się eksperymentów, a efekty tego działania są znakomite.

Duży sukces odnoszą naturalne wina musujące tzw. pet-naty, skrót od pétillant-naturel („naturalne musowanie”). Wspaniałe wina, zamykane kapslem, z naturalnym osadem drożdżowym, których ideą jest brak ingerencji w naturę. Bardzo często spotykane jako wina fermentowane na dzikich drożdżach, czyli znajdujących się na skórkach winogron.

Ze względu na klimat najlepiej wychodzą wina białe, bardzo odświeżające i  o wyraźnej kwasowości. Także wina czerwone  dojrzewane w dębowych beczkach pokazują doskonałe rezultaty.

Przy produkcji win winiarze zwracają uwagę na smak, jakość oraz zalety szczepów winogron, ale szczególnie na to, jak poradzą sobie one w polskich warunkach klimatycznych. Najbardziej popularne odmiany winorośli, to Johanniter, Rondo, Cabernet Cortis czy Regent.


2 komentarze:

  1. Ciekawy temat, w moim regionie od jakiegoś czasu winiarstwo rozwija się bardzo prężnie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Te nowe odmiany winorośli, które pojawiły nie tylko są odporniejsze na niskie temperatury, ale i są dużo smaczniejsze.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger