Obróbka cieplna żywności - na czym polega i kiedy jest wymagana?

 



Artykuł sponsorowany  

Poprawnie przygotowana żywność powinna zachować wszystkie swoje składniki odżywcze, a także odpowiedni smak, aromat i teksturę. Zarówno w przypadku gotowania dla domu, jak i w przemyśle spożywczym obróbka termiczna jest powszechnie wykorzystywaną metodą. Na czym dokładnie polega ten proces i jakie warianty wykorzystuje się najczęściej? Na co w szczególności zwrócić uwagę, gdy poddajemy półprodukty działaniu temperatury?

 

1. Obróbka cieplna żywności - kiedy jest wymagana?

2. Jak obróbka termiczna wpływa na zachowanie składników odżywczych?

3. Obróbka termiczna - najpowszechniejsze metody

4. Szkolenia z obróbki technicznej żywności - gdzie wskazane jest ich wykorzystanie?

 

Obróbka cieplna żywności - kiedy jest wymagana?

Obróbka termiczna żywności jest procesem technologicznym, w którym poddaje się ją działaniu wysokiej temperatury. Ma to na celu nie tylko zabezpieczenie półproduktów przed czynnikami szkodliwymi lub pojawieniu się niepożądanych drobnoustrojów, ale również wykonuje się ją aby zwiększyć żywotność żywności oraz sprawić, by nadawała się ona do spożycia dla człowieka. Proces ten może zachodzić w trakcie produkcji, jak też w naszych domach na co dzień, gdy gotujemy lub podgrzewamy swoje posiłki.

 

Jak obróbka termiczna wpływa na zachowanie składników odżywczych?

Zachowanie właściwości żywności jest mocno zależne od tego, jakiego typu obróbce zostanie ona poddana. Niektóre metody pozwalają nam na zachowanie, podczas gdy inne przyczyniają się do straty składników odżywczych. Przykładem z tej pierwszej grupy może być między innymi gotowanie na parze lub pasteryzacja. Z kolei metodami, w których stracimy część wartości odżywczej będzie zbyt długie smażenie oraz pieczenie. Szczególną uwagę należy zachować przy obróbce warzyw, ponieważ są one delikatne z natury i bardzo łatwo pozbawić je zarówno smaku, jak i witamin oraz minerałów, gdy wybierzemy niewłaściwą metodę obróbki cieplnej.

 

Obróbka termiczna - najpowszechniejsze metody

Procesy technologiczne różnią się zależnie od rodzaju żywności, jaki mamy im poddać. Wyróżniamy następujące metody obróbki cieplnej:

gotowanie: najpowszechniej wykorzystywane w przypadku warzyw, pozwala zachować ich delikatną naturę i uniknąć straty witamin oraz minerałów;

smażenie: często poddawane są mu mięsa oraz dania tzw. z jednego garnka. Zbyt długie smażenie negatywnie wpływa na smak i skład żywności. Smażenie na cienkiej warstwie tłuszczu jest dużo zdrowsze, niż wykorzystanie np. frytkownicy;

pieczenie: zdrowsza niż smażenie metoda obróbki mięs i warzyw;

duszenie: jeden z powszechniejszych sposobów na przygotowywanie wymagających mięs, jak na przykład wołowina.

Wszystkie powyższe metody możemy z powodzeniem zastosować zarówno w domu, jak i przy przetwórstwie żywności. Dodatkowo w tym drugim przypadku stosuje się również takie formy obróbki, jak pasteryzacja, wędzenie czy też sterylizacja.

 

Szkolenia z obróbki technicznej żywności - gdzie wskazane jest ich wykorzystanie?

W przypadku, gdy planujemy dokonywać obróbki wstępnej lub termicznej w jednostce zajmującej się produkcją żywności lub też w gastronomii, zanim podejmiemy się samego procesu, musimy zainwestować w sprzęt oraz niezbędne szkolenia. Obróbka cieplna żywności to proces bardzo ściśle kontrolowany, ponieważ jest on warunkiem przydatności wyprodukowanego jedzenia do spożycia. Powinniśmy więc dbać zarówno o same maszyny i sposób ich utylizacji, jak i o pracowników, ich aktualną wiedzę oraz znajomość procedur niezbędnych przy wykonywaniu konkretnych procesów technologicznych.


1 komentarz:

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger