"Współczesna kuchnia dawnych Kresów" Mykoła Mańko

 

 
Mykoła Mańko autor tej książki, to podróżnik kulinarny, kolekcjoner przepisów, autor książki "Kuchnia klasztorów prawosławnych". Pochodzi z Drohobycza, teraz mieszka w Krakowie, gdzie jest cenionym przewodnikiem miejskim. W swojej najnowszej książce "Współczesna kuchnia dawnych Kresów" proponuje potrawy, które są gotowane współcześnie, a produkty potrzebne do ich przygotowania możemy kupić w każdym markecie. Każdą potrawę jaką tutaj znajdziemy autor przygotował osobiście.

W książce znajdziemy wiele dań, które już znamy, ale są one przygotowane tutaj według tradycyjnych receptur i możemy poznać ich całkiem inne smaki. Są też przepisy, których ja nie znałam w ogóle, a które z chęcią wypróbuję :-)

Kuchnia litewska, białoruska, ukraińska, żydowska, ormiańska i tatarska, to kuchnie, których przepisy znajdziemy w tej książce. Każdą podróż po danej kuchni autor zaczyna od informacji o danym kraju i jego kuchni. Następnie są przepisy na ciekawe potrawy. Każdy przepis poprzedza informacja o danym daniu. 

Kuchnia litewska to kibiny, które mnie bardzo zainteresowały, są też cepliny czy serniczki. Kuchnia białoruska to solanka, czy draczena. Przyznam, że jakoś te przepisy nie bardzo mi przypadły do gustu. Niestety nie moje smaki. Kuchnia ukraińska, to oczywiście barszcz ukraiński, czy knysz jaworski, ale też i inne ciekawe potrawy. W kuchni żydowskiej króluje karp, kuchni ormiańskiej nie znałam w ogóle, ale jest tu bakłażan, który bardzo lubimy, Ostatnia kuchnia, to kuchnia tatarska i tutaj wszystkim dobrze znany pilaw, czebureki, czy baklawa. To tylko niektóre przepisy, a jest ich o wiele więcej. 

Jeśli lubicie kuchnię kresową, która jest pełna aromatów i smaków, to ta książka na pewno Wam się przyda. Będzie też idealna na prezent. Polecam :-)
Tytuł: "Współczesna kuchnia dawnych Kresów"
Autor: Mykoła Mańko
Okładka: twarda 
Stron: 209
Cena okładkowa: 49,90 zł.
Wydawnictwo: AA

3 komentarze:

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger