Stół rozkładany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

 


Stoły rozkładane cechuje przede wszystkim praktyczność – sprawdzają się zarówno przy niewielkich metrażach, jak i w większych pomieszczeniach. Na co dzień stół zajmuje mało miejsca, natomiast po rozłożeniu przy jego blacie może zasiąść nawet kilkunastu gości. Przy zakupie stołu rozkładanego warto przede wszystkim zwrócić uwagę na: surowiec, z którego został wykonany blat, system rozkładania oraz na wymiary mebla przed i po jego rozłożeniu.

Stół rozkładany – blat z litego drewna czy laminowany?

Przy wyborze stołu rozkładanego przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostanie wykonany nasz blat. Dlaczego? Surowiec odpowiada za trwałość mebla oraz za jego podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Stół rozkładany z litego drewna

Stół rozkładany z litego drewna to rozwiązanie zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Drewno jest surowcem uniwersalnym – pasuje do każdego designu kuchni, jadalni czy salonu bez względu na to, czy preferujemy klasykę, czy nowoczesność. Warto wspomnieć o tym, że stół z litego drewna będzie niepowtarzalny. Nie znajdziemy drugiego takiego samego mebla, biorąc pod uwagę unikatowe przebarwienia oraz rysunek słojów.

Drewniany stół będzie przede wszystkim wytrzymały, dlatego też mamy pewność, że posłuży nam na długie lata. Co ważne, surowiec jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. W sytuacji, gdy mimo wszystko na powierzchni mebla pojawia się zarysowania czy obicia, to możemy je z łatwością usunąć samodzielnie. W jaki sposób? Wystarczy, że powierzchnię stołu zetrzemy za pomocą papieru ściernego, oczyścimy, a następnie nałożymy na drewno odpowiedni olej meblowy.


Blat drewniany olejowany

Blat drewniany możemy podzielić jeszcze na olejowany oraz lakierowany. Czym się różnią? Stół z blatem olejowanym należy odświeżać za pomocą oleju – to tak zwany zabieg olejowania – raz do roku. Na co dzień blat przecieramy wyłącznie za pomocą suchej i miękkiej ściereczki z mikrofibry. Unikamy preparatów, które nie są specjalnie przeznaczone do pielęgnacji drewna olejowanego. W sytuacji, gdy na blat wylejemy płyn, to należy go od razu wytrzeć. Nie zaleca się również, aby na olejowanym blacie pozostawiać gorące i wilgotne przedmioty. Talerze i kubki powinny więc stać na obrusie lub na podkładkach.

Blat drewniany lakierowany

Blat lakierowany wymaga szczególnej ostrożności podczas użytkowania nawet do miesiąca po zakupie. Wynika to z tego, że lakierowane drewno jest szczególnie podatne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, z kolei sam lakier potrzebuje czasu do prawidłowego utwardzenia. Blat lakierowany należy chronić przed wysokimi temperaturami i wilgocią – tak samo, jak w przypadku blatu olejowanego. Co ważne, podczas sprzątania nie powinniśmy korzystać z żadnych preparatów, również tych dedykowanych do drewna. Detergenty mogą spowodować zmatowienie powierzchni stołu. Zabrudzenia usuwamy więc wyłącznie za pomocą miękkiej, suchej ściereczki z mikrofibry.

Stół rozkładany z blatem laminowanym

Stół rozkładany z blatem laminowanym jest częściej wybierany niż stół z blatem drewnianym ze względu na niższą cenę. Blat wykonywany jest z płyty wiórowej impregnowanej żywicą. Swoim wyglądem imituje prawdziwe drewno, jednak nie cechuje go oryginalny rysunek słojów czy obecność przebarwień jedynych w swoim rodzaju.

Wśród zalet blatu laminowanego warto wyróżnić łatwość w pielęgnacji – stół możemy czyścić również za pomocą specjalistycznych preparatów bez obawy o zmatowanie jego powierzchni czy inne uszkodzenia. Mebel będzie również o wiele lżejszy w porównaniu ze stołem drewnianym, co oznacza, że można swobodnie zmieniać jego aranżację we wnętrzu.

Wadą stołów laminowanych jest ich podatność na uszkodzenia. Zarysowań czy wgnieceń nie usuniemy samodzielnie – będziemy mogli je wyłącznie zakryć np. za pomocą dodatków. Laminat uchodzi za materiał podatny na wilgoć, jednak mimo wszystko należy zachować ostrożność w przypadku mokrych przedmiotów, ponieważ woda może powodować deformacje i puchnięcie płyty wiórowej.

Stół rozkładany a system rozkładania blatów

Współcześnie produkowane stoły rozkładane różnią się również systemem rozkładania blatów. Nie musimy już decydować się na model z tak zwanym dzielonym blatem, którego łączenie zazwyczaj zasłaniane było za pomocą obrusów. Nowoczesny stół rozkładany z pełnym blatem może być wyposażony w specjalne szuflady występujące na końcu stołu, w których umieszczony jest dodatkowy blat. Kolejnym rozwiązaniem są stoły ze wspornikami montowanymi na brzegach mebla.

Również w przypadku stołów z dzielonym blatem możemy wybrać pomiędzy system rozsuwania synchronicznego a asynchronicznego. Stół synchroniczny będzie rozkładać się za pomocą specjalnej wkładki – wyposażony jest w prowadnice, dzięki którym po rozsunięciu jednej części blatu, druga rozsunie się automatycznie. Natomiast tak zwane stoły asynchroniczne zbudowane są z bocznych dostawek, których rozłożenie nie jest uzależnione od prowadnic. Dzięki temu rozwiązaniu blat możemy powiększyć nie tylko o jedną dostawkę.


1 komentarz:

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger