Dlaczego warto stosować zioła?

 

(artykuł sponsorowany)

Dobroczynne działanie ziół jest znane i chętnie wykorzystywane od wieków. Korzystały z nich nasze babcie, stosujemy je i my, by wzbogacić smak naszych potraw. Przydają się jednak nie tylko jako dodatek kulinarny. Zioła to bowiem prawdziwy superfood, który zawsze mamy pod ręką, choć często nawet nie zdajemy sobie sprawy z jego wpływu na zdrowie i urodę.

Kiedy warto stosować zioła? Co je wyróżnia i jak je używać, by uzyskać optymalny efekt? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

 

Zioła znane od lat – naturalna apteczka

 

Zioła stosuje się od czasów starożytnych. Pierwsze przekazy o użyciu ziół pochodzą sprzed 5 000 lat. Wówczas stosowano je jako preparaty wykorzystywane podczas obrzędów o charakterze magicznym, ale również produkty lecznicze.

Asyryjczycy, Sumerowie, Egipcjanie, Grecy i Rzymianie widzieli w ziołach przede wszystkim skuteczne leki na rozmaite codzienne dolegliwości. Do mikstur dodawano choćby: kolendrę, kozieradkę, miętę, konopie indyjskie, czosnek, szafran. Stosowano je w formie świeżej lub suszonej. Na ich bazie przygotowywano dobroczynne napary, odwary lub maści.

Wiedzę na temat prozdrowotnego działania ziół wykorzystywano również w wiekach późniejszych. W średniowieczu stały się one podstawą do receptur św. Hildegardy z Bingen, bez nich medycy nie wyobrażali sobie procesu leczenia pacjentów, aż do czasu powstania nowoczesnej medycyny. Nawet obecnie chętnie sięga się po zioła jako skuteczne i w pełni naturalne wsparcie w leczeniu rozmaitych dolegliwości.

 

Do czego przydają się zioła?

 

Wiemy już, że zioła potrafią wspierać kondycję zdrowotną. Przy ich pomocy da się poprawić odporność organizmu, wspomóc leczenie stanów zapalnych i infekcji. Regularne stosowanie ziół pomaga utrzymać prawidłową florę bakteryjną w jelitach, wspiera procesy trawienne oraz pozwala zachować odpowiedni poziom insuliny i glukozy we krwi. Niektóre zioła przydają się także w diecie osób, pragnących zrzucić zbędne kilogramy oraz szybciej spalać niechcianą tkankę tłuszczową.

Do czego jeszcze przydają się zioła? To wręcz nieodzowny produkt do wykorzystania w kuchni. Poprawiają smak, kolor i konsystencję rozmaitych potraw (słodkich i wytrawnych). Dzięki nim każde danie nabiera wyrazu, staje się aromatyczne i niejednokrotnie bardziej wartościowe.

Nie zapominajmy o tym, że zioła zawierają wiele cennych składników, w tym minerały (m.in. żelazo, potas, mangan, cynk, wapń, selen i magnez) i witaminy (A, C, E, K i z grupy B), które powinny znaleźć się w każdej wartościowej i prawidłowo zbalansowanej diecie. Dla wielu osób naturalne zioła w kuchni i leczeniu to zdecydowanie zdrowszy odpowiednik syntetycznych preparatów, po który mogą sięgać dorośli i dzieci, osoby na rozmaitych dietach, a nawet kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

 

Świeże czy suszone – jakie zioła stosować?

 

Jak już wspomnieliśmy już w starożytności suszono zioła, by móc z nich korzystać również poza okresem naturalnego wzrostu tych roślin. Obecnie również mamy do dyspozycji zioła świeże i suszone. Które z nich lepiej wybrać?

Najlepszą opcją są oczywiście produkty świeże, zawierające więcej składników aktywnych oraz aromatu. Jeśli jednak proces suszenia ziół zostanie przeprowadzony w odpowiedniej temperaturze i w prawidłowy sposób, wówczas mogą być one naprawdę cennym zamiennikiem. Gdy nie ma się możliwości własnoręcznego wysuszenia ziół, najlepiej sięgać po wysokiej jakości produkty gotowe, pochodzące od sprawdzonych dostawców, jak te, które oferuje sklep zielarski Evital.

Zioła można stosować pojedynczo lub używać aromatycznych mieszanek. W kulinariach suszone zioła dodaje się na początku gotowania, by jak najlepiej wykorzystać zawarte w nich aromaty. Świeże zioła natomiast najlepiej dodawać dopiero pod koniec procesu, by nie straciły świeżości.

 

Zioła – tradycyjny produkt wpisany w nowoczesny styl życia

Zioła cieszą się niesłabnącą popularnością. Chętnie stosujemy je dla aromatu i smaku oraz by wzbogacić dietę o cenne składniki odżywcze. Sięgamy po nie, by wesprzeć procesy lecznicze w organizmie. W tych niewielkich roślinkach naprawdę tkwi wielka, naturalna siła, z której warto na co dzień korzystać dla dobra siebie i swoich bliskich.

 


1 komentarz:

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger