Napary ziołowe – na jakie dolegliwości? 5 prostych przepisów
W jaki sposób napary ziołowe oddziałują na zdrowie? Czy poprawią stan naszej skóry i
włosów? Jakie zioła wybrać? Poznajcie proste i szybkie przepisy na zdrowotne napary.
Dlaczego warto stosować zioła?
Zioła wykorzystujemy przede wszystkim do urozmaicenia naszych potraw. Jednak warto wiedzieć, że większość ziół, również tych używanych w kuchni, może zdrowotnie wpłynąć na nasz organizm. W jaki sposób? Dzięki wysokiej zawartości prozdrowotnych składników odżywczych skutecznie dobrana ziołowa mieszanka może wspomóc leczenie dolegliwości związanych np. z chorobami:
• serca – kwiat lipy, kokoryczka, serdecznik pospolity,
• nerek – skrzyp polny, rumianek, nawłoć pospolita, rdest ptasi,
• wątroby – karczoch zwyczajny, ostropest plamisty, mniszek lekarski, dziurawiec zwyczajny.
Poprzez właściwości rozkurczowe zioła zniwelują objawy zespołu spięcia przedmiesiączkowego(PMS) oraz menopauzy – pochrzyn włochaty, jemioła, ruta zwyczajna.
Zioła mogą pomóc w:
• regulacji gospodarki hormonalnej – niepokalanek, pluskwica groniasta, palma sabałowa,
• obniżeniu cukru – szałwia lekarska, kozieradka, morwa biała,
• zmniejszeniu stężenia cholesterolu – czosnek niedźwiedzi, lucerna siewna, mniszek lekarski,
• obniżeniu ciśnienia tętniczego – rumianek pospolity, melisa lekarska, szyszki chmielu,
• leczeniu bezsenności – kozłek lekarski, męczennica, aksamitka błyszcząca,
• procesie odchudzania – mięta pieprzowa, babka płesznik, fiołek trójbarwny.
Zioła na zdrowe włosy i piękną cerę
Ziołowe napary stosowane zewnętrznie do przemywania skóry wpłyną nie tylko na jej nawilżenie, ale także pomogą w walce z trądzikiem młodzieńczym, trądzikiem różowatym, egzemą. Wygoją również drobne rany, oparzenia, odmrożenia, zniwelują wypryski, zaskórniki. Do ziół na trądzik należy nagietek lekarski oraz rumianek pospolity. Inne popularne zioła to: fiołek trójbarwny, arnika górska, rdest ptasi, szałwia lekarska, łopian.
Napary oraz odwary stosowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie w formie płukanek lub okładów, w pozytywny sposób wpłyną również na wygląd i kondycję naszych włosów. Pobudzą cebulki do wzrostu, nawilżą strukturę włosa, wspomogą w walce z łupieżem oraz z przetłuszczającą się skórą głowy. Do ziół na włosy należą: skrzyp polny, brzoza brodawkowata, kozieradka, tatarak.
Jak wykonać ziołowy napar? 5 przepisów
Przygotowanie ziołowych naparów nie jest skomplikowane. Potrzebujemy jedynie surowca, wody oraz szklanki, garnka lub innego naczynia.
Przedstawiamy przepisy na łatwe, ale skuteczne napary z kozłka lekarskiego, babki płesznik, brzozy brodawkowatej, fiołka trójbarwnego oraz dziurawca zwyczajnego.
Napar z kozłka lekarskiego
Kozłek lekarski działa przede wszystkim uspokajająco, dlatego stosowany jest w leczeniu bezsenności, lęku, niepokoju, stanów depresyjnych oraz zaburzeń emocjonalnych. Dodatkowo ziele oddziałuje przeciwbólowo (zmniejsza zwłaszcza napięciowe bóle głowy), obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz wspomaga trawienie. Napar wykonujemy z korzenia kozłka lekarskiego.
Przepis na napar: 1 łyżeczkę korzenia kozłka lekarskiego zalewamy 1 szklanką wrzącej wody. Następnie całość parzymy pod przykryciem przez 10-15 minut i przecedzamy. Napar możemy spożywać 3 razy dziennie po 1 szklance.
Napar z babki płesznik
Babka płesznik stosowana jest jako ziele wspomagające proces odchudzania, ponieważ zawiera substancje zaliczane do frakcji błonnika rozpuszczalnego. Zioło zapobiega zaparciom, reguluje rytm wypróżnień, zmniejsza apetyt oraz – co najważniejsze – hamuje wchłanianie tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Napar wykonujemy z nasion babki płesznik.
Przepis na napar: 1 stołową łyżkę nasion zalewamy 1 szklanką gorącej wody oraz odstawiamy na 15 minut. Następnie przecedzamy i spożywamy maksymalnie 2 razy dziennie.
Napar z brzozy brodawkowatej
Napary z brzozy brodawkowatej stosowane są przede wszystkim w celu ograniczenia wypadania włosów oraz przyspieszenia ich wzrostu (poprzez stymulację cebulek włosowych). Ziele sprawia również, że włosy są mocne i błyszczące.
Napar wykonujemy z pączków brzozy lub z ciętych liści.
Przepis na napar z pączków brzozy: całe pączki brzozy mielimy, a następnie ich 2 łyżki stołowe wsypujemy do garnka i zalewamy 2 szklankami wody. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 5 minut. Napar przykrywamy i odstawiamy na około 30 minut. Na końcu przecedzamy. Stosujemy po 0,5 szklanki 4 razy dziennie.
Przepis na napar z ciętych liści brzozy: liście rozdrabniamy, a następnie ich 1 stołową łyżkę wsypujemy do naczynia i zalewamy 1 szklanką wrzącej wody. Potem przykrywamy i parzymy przez 15 minut. Napar spożywamy po 0,5 szklanki, najlepiej 3-4 razy dziennie między posiłkami.
Napar z fiołka trójbarwnego
Fiołek trójbarwny (inaczej bratek) wykazuje działanie łagodzące i antyseptyczne, dlatego też stosowany jest w walce z trądzikiem – zmniejsza zmiany skórne, poprawia stan i kondycję naszej skóry. Dodatkowo bratek oddziałuje na układ pokarmowy oraz reguluje pracę jelit.
Przepis na napar: 1-2 łyżeczki ziela zalewamy wrzącą wodą, a następnie parzymy pod przykryciem przez 15-20 minut. Zimny napar możemy stosować zewnętrznie – przemywamy nim skórę.
Napar z dziurawca zwyczajnego
Dziurawiec zwyczajny wspomaga pracę wątroby, reguluje pracę jelit, łagodzi dolegliwości trawienne, np. wzdęcia, kolki, działa również rozkurczowo na przewód pokarmowy.
Napar z dziurawca zwyczajnego możemy stosować zewnętrznie do przemywania skóry – ziele przyspiesza gojenie się zmian zapalnych oraz oparzeń i owrzodzeń.
Przepis na napar: 1 łyżeczkę ziela dziurawca zwyczajnego zalewamy 200 ml wrzącej wody i parzymy pod przykryciem przez 20 minut. Napar stosujemy przed jedzeniem, najlepiej 2-3 razy dziennie.
Dobrze, że zioła wracają do łask, bo są super pomocne :)
OdpowiedzUsuńVery interesting post! Thanks for sharing.
OdpowiedzUsuńInfinitely Posh
Oh very informative darling
OdpowiedzUsuńUmiejętne stosowanie ziół to same korzyści :)
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam że napar z brzozy ma właściwości odżywcze dla włosów ! Dziękuję za bardzo interesujące informacje o ziółkach !
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie :)
Nigdy nie przygotowywałam naparów ziołowych, ale może skuszę się przetestować któryś z przepisów :D
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Ciekawe przepisy- zdarza mi się od czasu do czasu pić ziołowe herbaty jak lipa, mięta czy tą z kwiatu głogu :-)
OdpowiedzUsuńLubię od czasu do czasu wypić jakąś herbatkę ziołowa :) ale najczęściej jest to zwykła mięta :)
OdpowiedzUsuńZioła pomagają na różne uciążliwe dolegliwości, jednak trzeba mieć świadomość jak je stosować, aby sobie nie zaszkodzić.
OdpowiedzUsuńhttps://e-zielarnia.eu