Czekolada niejedno ma imię!

 


Któż z nas nie lubi czekolady! Zwykle na jednej kostce się nie kończy. Jednak czy wiecie, jakie są korzenie tego uwielbianego na całym świecie przysmaku?

 

Pochodzenie czekolady – korzenie kakaowego przysmaku

Czekolada ma swój długi rodowód. Jej prototypem był napój (warto dodać, że niesłodki), który wytwarzali Aztekowie. Używali do tego celu czterech składników: kakao, wody, chili i wanilii. Dopiero w XVI wieku, za sprawą odkryć geograficznych i zamorskich ekspedycji po przyprawy, kakaowiec trafił do Europy. Z czasem na popularności zyskał napój powstający na bazie jego ziaren, z dodatkiem cukru trzcinowego i miodu. W XIX wieku metody produkcji doprowadziły do powstania pierwszego batona czekoladowego. Pierwszym krajem, którego mieszkańcy mogli cieszyć się z jego smaku, była Anglia. Krok w krok podążali za nimi Szwajcarzy, do dziś utożsamiani ze znakomitymi wyrobami czekoladowymi. Opracowali oni unikalną technikę, która umożliwiła jeszcze lepsze wydobycie smaku z ziaren kakaowca.

 

Proces powstawania czekolady w kilku zdaniach

Bez ziaren kakaowca nie może być mowy o stworzeniu wysokiej klasy czekolady. Zbiór ziaren to dopiero pierwszy krok na drodze do uzyskania fantastycznego wyrobu. Zebrane ziarna kakaowca muszą zostać poddane procesowi fermentacji po to, aby wydobyć z nich głębię aromatu. Na tym etapie dokonuje się odseparowania ziaren od miąższu. Gdy te pierwsze są już dobrze wysuszone, można przystąpić do ich przetworzenia. W fabryce czekolady są poddawane wstępnemu oczyszczeniu z resztek piasku. Dochodzi do procesu prażenia, co ma wzmocnić walory smakowe końcowego wyrobu. Wnętrze ziaren ulega mieleniu (konszowaniu) i stanowi główny surowiec, odpowiedzialny za właściwości i smak produktu. Czas i temperatura, w których przebiega ten proces, są uzależnione od rodzaju wyrobu.

 

Gatunki czekolad

Czekolada to wyrób bazujący na wspomnianej już miazdze kakaowej, tłuszczu kakaowym i środku słodzącym. Jej definicja uwzględnia udział suchej masy kakaowej na poziomie co najmniej 35% (w tym nie mniej niż 14% suchej odtłuszczonej masy kakaowej). Skład różni się w zależności od rodzaju czekolady - najbardziej klasyczna to ta gorzka. Charakteryzuje ją wysoka zawartość kakao i wyraźna gorzkość w smaku. Jest chętnie wybierana również przez wegan z racji tego, że nie ma w swoim składzie mleka. Wśród popularnych rodzajów znajduje się też czekolada mleczna, w której nie może zabraknąć mleka, ale też cukru. Cechuje ją słodszy i bardziej przystępny smak. Miłośnicy słodkości uwielbiają też białą czekoladę. Swoją barwę zawdzięcza ona brakowi proszku kakaowego. Spośród powyżej wymienionych stanowi też najsłodszy wariant. W sklepach nabyć można również czekoladę ruby o nieco kwaśnym i subtelnym smaku, która ma jagodowe nuty.

 

Właściwości czekolady

Najzdrowszą spośród wyżej wymienionych jest – oczywiście – czekolada gorzka. Stanowi ona cenne źródło flawonoidów, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Zjedzenie kilku kostek poprawia nastrój i powoduje wydzielanie się endorfin w mózgu. Przysmak ten jest też cennym źródłem magnezu. Stanowi produkt wysokoenergetyczny, dlatego może być przydatnym dodatkiem w diecie sportowców i osób aktywnych fizycznie.

 

Najbardziej doceniane kompozycje smakowe

Ile osób, tyle gustów. Istnieją jednak sprawdzone i udane kompozycje smakowe, które zjednują sobie tysiące osób na całym świecie. Jest wśród nich zestawienie czekolady i soli morskiej. Połączenie słodkiego i słonego pozwala lepiej poczuć bogactwo smaku, ukryte w każdej tafli. Kolejnym uwielbianym miksem jest czekolada i różowy pieprz. Podobnie jak w przypadku chili, ostre smaki świetnie łączą się ze słodyczą. Wśród chętnie wybieranych wariantów nie brakuje też tabliczek z ginem, piwnym słodem czy whisky.

 


6 komentarzy:

  1. Byłam kiedyś w dużej fabryce czekolady w Belgii i było to świetne doświadczenie ❤

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nie jestem największą fanką czekolady, ale niewątpliwie jej delikatność potrafi zawrócić w głowie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam czekoladę. Najbardziej gorzką i mleczną. Byłam kiedyś nawet w fabryce czekolady. ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Od dłuższego czasu u nas najczęściej gości czekolada gorzka. No i kakao nigdy nam się nie nudzi :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ahh ta czekolada afrodyzjak 😁 Fajne opis jak powstanie . Lubię czekolad ale nie lubię np lodów czekoladowy ciekawe co 😂

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam czekoladę. Ostatnio oglądałam serial Rotten i było tam, jak naprawdę wygląda proces powstawania czekolady... to jest straszne, bo osoby, które owe ziarna kakaowca zbierają, żyją za głodowe stawki w okropnych warunkach.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger