Rola ziół w diecie



Przyprawa to substancja wywierająca korzystny wpływ na zdrowie, zawierająca substancje czynne biologicznie i nadająca potrawie określony charakter. Naturalne przyprawy w postaci ziół są stosowane w kuchniach całego świata od wieków. W dawnych czasach były one tak wartościowe, że często stanowiły przedmiot handlu wymiennego. Dziś ich rola sprowadza się głównie do poprawiania smaku potraw, przedłużania ich świeżości oraz wpływania na regulowanie różnorodnych procesów biochemicznych w organizmie. Znajomość odpowiednich połączeń i mieszanek ziołowych jest cenną umiejętnością, a każde zioło z osobna charakteryzuje się innym działaniem i dostarcza zróżnicowanych korzyści. Zioła to rośliny, które oprócz właściwości leczniczych, przyprawowych i olejkodajnych mogą być także trujące lub powodujące negatywny wpływ na organizm, dlatego warto orientować się, które z nich pozytywnie, a które niekorzystnie mogą wpływać na zdrowie i samopoczucie.
Wsparcie merytoryczne: https://suplementypro.pl/

Zioła jako wzmacniacz smaku i zapachu

Zioła charakteryzują się określonymi właściwościami smakowo - zapachowymi, dzięki czemu pełnią w kuchni dwojaką rolę. Po pierwsze mogą znacząco urozmaicać spożywane potrawy, zwłaszcza w przypadku konieczności eliminowania niektórych składników z diety lub jej monotonii. Po drugie zioła umożliwiają zastąpienie niektórych składników, jak sól czy cukier, dzięki swojemu intensywnemu smakowi wzmacniającemu i podkreślającemu naturalny smak potraw. Ma to przełożenie na redukcję dodawanej ilości cukru i soli, które powinny być znacząco ograniczane w zbilansowanej i zdrowej diecie. Stosowanie przypraw ziołowych wpływa również na wygląd jedzenia, a oczywistym faktem jest, że atrakcyjne i kolorowe pokarmy są chętniej spożywane. Dzięki ich użyciu przygotowywane potrawy nabierają także innego charakteru. Aby wydobyć z nich jak najwięcej aromatu i smaku warto przed dodaniem rozetrzeć je w dłoniach lub zmielić tuż przed użyciem.

Właściwości prozdrowotne ziół

Rola ziół w jadłospisie nie ogranicza się jedynie do polepszania smaku, zapachu czy wyglądu potraw. Jej podstawową funkcją jest leczenie oraz wpływanie na poprawę i zachowanie zdrowia. Te dobroczynne właściwości wynikają z zawartości garbników, glikozydów, kwasów organicznych, flawonoidów, alkaloidów i olejków eterycznych w roślinach zielnych. Ze względu na oddziaływanie na ludzki organizm, zioła można podzielić na działające:
  • drażniąco na czuciowe zakończenia nerwowe i rozszerzające naczynia krwionośne, np. olejek eukaliptusa, rozmaryn, gorczyca;
  • antybakteryjnie, np. mięta, czosnek, bazylia, majeranek;
  • moczopędnie i dezynfekująco na drogi moczowe, np. pietruszka, olejek jałowca;
  • pobudzająco na wytwarzanie soków trawiennych, np. koper, kminek, kolendra, lubczyk;
  • uspokajająco, np. olejek walerianowy, melisa, goździki;
  • przeciwutleniająco, np. oregano, imbir, szałwia, rozmaryn;
  • przeczyszczająco, np. cynamonowiec, ogórecznik; często określane jako zioła na odchudzanie
  • stymulująco na metabolizm, np. mięta pieprzowa, tymianek, morszczyn, oraz hamująco na apetyt - babka płesznik (świetne źródło błonnika), siemię lniane, morwa biała;
  • wzmacniająco na odporność, np. lipa, czarny bez.
Stosowanie ziół w profilaktyce zdrowotnej jest dozwolone już u niemowląt, a także wskazane u osób starszych, borykających się z wieloma dolegliwościami, jak również u niespożywających mięsa wegetarian.
W ostatnich latach panuje tendencja do spożywania większej ilości pokarmów pochodzenia roślinnego. Znajdujące się wśród nich zioła zyskują na popularności i są chętnie dodawanym dodatkiem do potraw. Doprawianie jedzenia dla smaku oraz wartości odżywczej ma ogromne znaczenie w przeciwdziałaniu chorobom i dolegliwościom ze strony układu pokarmowego, immunologicznego czy nerwowego. Odpowiedni dobór ziół do przygotowywanych posiłków jest ważny, aby zamierzony efekt po ich dodaniu został osiągnięty. Należy to jednak robić z umiarem, gdyż nadmierna podaż niektórych ziół i substancji w nich zawartych, np. kapsaicynie, może nasilać dolegliwości bólowe czy problemy skórne po spożyciu. Niemniej jednak naturalne przyprawy ziołowe powinny być stałym i chętnie stosowanym uzupełnieniem w codziennej diecie.

11 komentarzy:

  1. No właśnie- ze wszystkim, tak i z ziołami można przedobrzyć. Sama używam tylko tych najbardziej popularnych, rzadko eksperymentuję...
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam zioła zwłaszcza świeże.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jednym słowem wszystko należny dawkować z umiarem :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie wyobrażam sobie kuchni bez ziół.

    OdpowiedzUsuń
  5. Stosuję i bez nich nie wyobrażam sobie mojej kuchni.

    OdpowiedzUsuń
  6. W kuchni staram sie uzywac bardzo duzo ziol :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja prawdę mówiąc zawsze stosuję jedynie dla celów smakowych :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Z ziół nie przepadam za bazylią... nie lubię :P

    OdpowiedzUsuń
  9. Od dawna interesuję się ziołolecznictwem. Pamiętam jak w dzieciństwie zbierałyśmy różne rośliny na napary z babcią. Na szczęście teraz można je kupić w internecie na przykład w sklepie internetowym https://e-zielarnia.eu.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger