Jakie kwiaty doniczkowe wybrać do kuchni? TOP 5

 


Jakie kwiaty doniczkowe sprawdzą się w kuchni? Przedstawiamy propozycje, które cieszą się najlepszą opinią!

TOP 5 roślin do kuchni

Poszukiwania roślin i kwiatów doniczkowych do kuchni czas zacząć! Nasze zestawienie przedstawia rośliny, które są łatwe w uprawie i nie będą szczególnie marudne podczas codziennego gotowania. Co więcej, nawet je polubią!

Aloes najpopularniejszych sukulentem w kuchni

Aloes to jeden z najpopularniejszych sukulentów. Łatwo go rozpoznać, ponieważ ma charakterystyczne, zaostrzone i grube liście. Najczęściej spotykane gatunki to: aloes drzewiasty, niski, ościsty i uzbrojony. Należy do propozycji wytrzymałych i niewymagających, dlatego na pewno spodoba się początkującym ogrodnikom. Świetnie zadomowi się w słonecznej kuchni. Oświetlenie dobrze wpływa na jego kolor. Co ważne, wysokie temperatury nie są dla niego problemem. Ważne, aby temperatura w ciągu roku nie spadła poniżej 15 stopni Celsjusza. Latem aloes bardzo ucieszy się z temperatury około 25-30 stopni.



Roślina wymaga lekkiej gleby, która zapobiegnie przestojom wody (mogą być dla rośliny zagrożeniem). Najlepiej podlewać ją oszczędnie (unikając liści), dopiero gdy wyczujemy, że gleba jest sucha.

W ostatnim czasie bardzo modne są sukulenty, dlatego aloes coraz częściej pojawia się w sklepach specjalistycznych i supermarketach. Jeżeli szukamy czegoś modnego i łatwego w uprawie, koniecznie weźmy go pod uwagę! 

Aloes w doniczce można kupić za około 30 złotych.

Skrzydłokwiat świetnie znosi wysokie temperatury 

Skrzydłokwiat prezentuje się egzotycznie, ale niech nie zwiedzie nas jego wygląd – to roślina bardzo łatwa w uprawie! Posiada liście pokryte woskowym nalotem, nie boi się więc kuchennych oparów. Przepada za wilgotnym powietrzem i wysokimi temperaturami, dlatego, jeżeli lubimy gotować, powinien być zachwycony.


 Najlepiej podlewać go trzy razy w tygodniu i ustawić na stanowisku półcienistym. Nie podlewajmy go obficie, żeby nie narażać rośliny na gnicie korzeni. Jeżeli będzie odpowiednio pielęgnowany, zachwyci soczystymi i zielonymi liśćmi oraz pięknymi kwiatami z białą osłonką.

Kupując skrzydłokwiat, warto wybrać okaz, który będzie miał dużo pąków kwiatowych i intensywnie zielone liście. Jeżeli chodzi o jego cenę – możemy znaleźć go w sklepach już za około 30 złotych.

Zamiokulkas zamiolistny świetnie czuje się w zacienionych kuchniach

Zamiokulkas jest rośliną o intensywnie zielonych i dekoracyjnych liściach. To jedna z popularniejszych roślin, która cieszy się dobrą opinią wśród początkujących oraz doświadczonych ogrodników. Dobrze czuje się w zacienionych kuchniach, jest odporny na brak wody, szkodniki oraz niskie temperatury. Jego uprawa nie należy do trudnych. Ustawmy go na kuchennym blacie, górnych szafkach czy donicy na ścianie. Jedyne, czego mu potrzeba to unikanie bezpośredniego nasłonecznienia.

Zamiokulkas rośnie na każdym podłożu, byle nie było mokre. Do jego uprawy warto wybrać ziemię kompostową albo przeznaczoną do palm. Roślina rozwija system korzeniowy z grubymi kłączami, dlatego jego doniczka musi być duża, aby te mogły się rozrastać. Jednocześnie nie może być zbyt obszerna, ponieważ roślina w takim przypadku bardziej skupi się na kłączach niż części nadziemnej. 

Zamiokulkas jest piękną i uniwersalną rośliną, dlatego nadaje się zarówno do kuchni w nowoczesnym, tradycyjnym, jak i prowansalskim stylu. Roślina kosztuje około 60 złotych.

Trzykrotka w kuchni – długie pędy o długości nawet jednego metra!

Trzykrotka to kolejna roślina, która jest bardzo odporna na złe warunki środowiskowe. Jest prosta w uprawie ze względu na dekoracyjne liście i kaskadowy pokrój. Jej pędy mogą mieć nawet 100 cm!

Ustawmy ją na szczycie szafek w kuchni, ale uważajmy, by jej pędy nie znalazły się zbyt blisko palników i innych gorących sprzętów. Trzykrotka rośnie bardzo szybko, ale jej pędy można swobodnie podcinać (a potem przeznaczać na sadzonki). Śmiało rozmnażajmy ją raz na rok.


 Liście rośliny (w zależności od wybranej odmiany) mogą być jednobarwne, gładkie, pasiaste lub pstre. Najpopularniejsze trzykrotki to: wirginijska (Tradescantia virginiana), biała (Tradescantia albiflora), i pasiasta (Tradescantia zebrina).

Jako podłoże rośliny można zastosować zwykłą ziemię ogrodniczą. Cena rośliny wynosi około 50 złotych.

Monstera dziurawa dobrze czuje się w cieniu

Kultowa monstera doskonale czuje się w zacienionej kuchni. Rozwija się bardzo szybko, dlatego potrzebuje odpowiedniej przestrzeni. Jeżeli posiadamy przestronną kuchnię, najlepiej ustawić ją w ozdobnej donicy na podłodze. Ładnie skomponuje się z wcześniej wymienionymi roślinami, które najlepiej czują się na wysokości blatu lub wyżej umieszczonych półkach.

Monstera jest piękna i nic dziwnego, że właściciele mieszkań w stylu loftowym i skandynawskim chętnie się na nią decydują. Nie ma przeciwwskazań, by pojawiła się także w nowoczesnych i tradycyjnych wnętrzach!

Monstera jest bardzo tolerancyjna, choć nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, preferując półcień oraz cień (ten drugi jedynie przez ograniczony czas). Roślinę należy podlewać, gdy ziemia przeschnie, a liście zraszać regularnie miękką wodą. Optymalna temperatura dla niej to około 20-25 stopni Celsjusza (zimą minimalnie 10 stopni).

Cena rośliny wynosi około 40 złotych. 

 


12 komentarzy:

  1. Ja na razie nie mam parapetu, ale kiedyś po remoncie myślę o jakiś ziołach :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam serdecznie ♡
    Cudowny wpis, bardzo pomocny :) Po całkowitym remoncie na pewno będę miała roślinki w kuchni :) Zawsze o tym marzyłam :) Bardzo inspirujący post!
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
  3. Trzykrotka u mnie szaleje w salonie, a w kuchni mam na parapecie fiołki alpejskie i małą dracenę :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Gdybym miała nieco więcej miejsca w kuchni, z pewnością zdecydowałabym się na monsterę :)

    OdpowiedzUsuń
  5. W domu rodzinnym aloes zawsze stał w kuchni i był ogromny! Za to trzykrotka i monstera mają miejsce w pokoju - brat zainteresował się kwiatkami i mega o nie dba. Mam nadzieję, że jak będę miała swój kąt, to też uda mi się hodować roślinki.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawy wpis, chętnie rozważę propozycje :)

    OdpowiedzUsuń
  7. U mnie w domu jest dużo kwiatów doniczkowych :)
    „Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

    OdpowiedzUsuń
  8. bardzo fajne zestawienie, niestety nie mam ręki do kwiatów... :( nawet kaktusa potrafię ususzyć. :D

    OdpowiedzUsuń
  9. Super! Właśnie chciałam jakoś zazielenić kuchnię i mam na stanie skrzydłokwiat. :D U mnie w rodzinnym domu zawsze stały paprotki. Teraz się zastanawiam, jakim cudem żyły długo i szczęśliwie w takich warunkach. :P

    OdpowiedzUsuń
  10. Kwiaty doniczkowe, to nie tylko dekoracje naszych mieszkań, ale także element funkcjonalny, który może wprowadzić harmonię i świeżość do wnętrza. Miejsce w kuchni, gdzie spędzamy dużo czasu, warto uzbroić w rośliny.
    Kwiaty doniczkowe są uniwersalnymi oczyszczaczami powietrza. Niektóre gatunki, takie jak fiołek afrykański czy sansewieria , usuwają szkodliwe substancje z powietrza, co jest szczególnie istotne w przypadku, gdy mamy kontakt z żywnością.

    OdpowiedzUsuń
  11. Wyczarowują zielone arcydzieła! Ich prace to połączenie wirtuozerii projektowania ogrodów z rzemieślniczym mistrzostwem. Każda realizacja to oaza harmonii, gdzie natura i design tańczą w perfekcyjnym rytmie https://cordataogrody.pl/

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger