"Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia"


Józef Wilkoń urodził się w 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Teraz mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym. Jest ilustratorem, malarzem, rzeźbiarzem i historykiem sztuki. Jego dzieła można było podziwiać na wystawach na całym świecie. Książka to nie jest autobiografia - to historia o wspaniałym pozytywnym, utalentowanym człowieku, który wiele razy doświadczył w życiu wpływu przypadku, żeby nie wierzyć w jego moc. Jego mama mówiła, że jest w czepku urodzony, a on umiał korzystać z tego co przyniósł los.

Książka to wiele prywatnych zdjęć i ilustracji Józefa Wilkonia. Niektóre z nich na pewno znamy w książek, czy czasopism ( np. Świerszczyk), są też takie, które nigdy nigdzie nie zostały opublikowane. W książce została opisana historia jego życia, która nie zawsze była kolorowa. Jest to opowieść o jego rodzinie, miłości, sztuce, wierze, oraz o tym jak powstaje ilustracja. Nie wiedziałam, że babcia artysty mieszkała w Łańcucie, a to moje okolice :-). Wszystko czyta się z zapartym tchem. Końcówka książki, to spis książek, które zilustrował, ważniejszych wystaw w kraju i zagranicą, nagród i odznaczeń jakie otrzymał. Książkę mogę polecić wszystkim, którzy chcą poczytać świetnie napisaną historię wspaniałego człowieka. Tym, którzy go znają i tym, którzy słyszą o nim po raz pierwszy. Autorka opisała osobę, która brała to co życie mu przyniosło, Pan Józef umiała z tego korzystać, wyciągnąć pozytywy z każdej sytuacji, z każdego przypadku. Też bym tak chciała, też chciałabym mieć takie pozytywne nastawienie do życia. Autor twierdzi, że naszym życiem rządzą przypadki, myślę, że tak jest, nie da się wszystkiego zaplanować, bo życie jest przewrotne. Na koniec przytoczę Wam słowa Pana Józefa :-)

„Niektórzy wykluczają przypadek i uważają, że organizują sobie życie według planu, bo ich zdaniem przypadkowo oznacza byle jak. Planowanie życia tak jakby się zakładało plantację?”


Tytuł: "Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia"
Autor: Agata Napiórska
Okładka: twarda
Stron: 333
Cena okładkowa: 49,90 zł
Wydawnictwo: Marginesy

1 komentarz:

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger