"Efekt Domina" Dominika KulczykHej :-) Dziś mam dla Was recenzję Dominiki Kulczyk "Efekt Domina". Dlaczego po nią sięgnęłam, bo chce swoje dzieci nauczyć, tego żeby pomagać innym i chcę pokazać im, że nie wszystkie dzieci mają tak fajne jak nasze. Tłumaczę mojemu synowi, że nie każdy ma tyle zabawek, jedzenia, picia i innych rzeczy co on. Wiem, teraz są Święta i powinniśmy się cieszyć, ale powinniśmy też w tym okresie pamiętać o tych, którzy mają gorzej. W telewizji mogliśmy też oglądać serial dokumentalny właśnie pod tym samym tytułem.

Cytat Pani Dominiki
"Dla dziecka jesteś całym światem. Właśnie Ty - Mamo, Tato, Babciu, Dziadku, Ciociu, Wujku ... Tworzysz jego świat i uczysz, jak żyć. Dzięki Tobie otwiera oczy i serce na to, co najważniejsze - na drugiego człowieka. To w Twoich rękach jest wrażliwość dziecka na losy świata "

"Efekt Domina", to książka o tym, że życie jest ciężkie, że to nie bajka. Autorka opisuje w niej losy małych bohaterów, których spotkała w czasie swoich podróży w różnych miejscach na ziemi. Dzieci te muszą pracować, żeby mieć co jeść, często właśnie nie mają co jeść, gdzie spać, a szkoła to przywilej. Dzieci, które tez mają marzenia, chciały by mieć normalne życie. 

W książce poznamy życie małej Santy i jej wielkie marzenie. Dziewczynka mieszka w Bangladeszu, ma osiem lat, mieszka tylko z babcią, bo mama musiała wyjechać do pracy do odległego kraju. Dziewczynka na co dzień pracuje w szwalni, szyje ubrania na maszynie. Jej babcia jest za słaba, żeby pracować i to Santa musi zarobić na ich utrzymanie. W tym kraju pracuje bardzo dużo dzieci, ale ich praca niestety nie jest dużo warta. Producenci z bogatych krajów zakładają tam fabryki, gdzie miejscowi szyją ubrania lub klapki. Często właśnie są do tego wykorzystywane dzieci. Santa marzy o tym, żeby zostać nauczycielką, dzięki tym marzeniom jej życie jest mniej smutne, radości dodaje jej również szkoła, a raczej lekcja. Mimo zmęczenia, chętnie na nie uczęszcza i żadnej stara się nie opuścić. Ma fajną klasę. 
Dzięki temu, że przyjaciele z Polski zebrali dużo pieniędzy, dziewczynka mogła  uczyć się dalej :-)
Kolejną historia jest historia Pathanga, który chce zostać lekarzem, Bilboy i jego ukochana szkoła, Małgosi i jej sąsiadach, Belayns i jej nowe życie i wiele innych. Autorka, oprócz historii dzieci podaje nam również informację o krajach w których mieszkają. Pod koniec każdej historii mamy podane pytania, żeby wspólnie z dziećmi porozmawiać o danej historii. 

Zysk ze sprzedaży książki zostanie przekazany na rzecz małych podopiecznych Fundacji Przyjaciółka.Wydawnictwo: Edipresse Książki
Okładka: twarda
Stron:167
Cena: 39,90

2 komentarze:

  1. Pozycja bardzo ciekawa i w dzisiejszych czasach warto, tak jak Ty, uświadamiać swoje dzieci :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ważna choć bolesna w lekturze książka...niestety nie wszystkie dzieci mają normalne dzieciństwo...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger