Idealna kawa do ekspresu – jak dokonać wyboru?

 


Obecnie mamy niezliczoną ilość kaw na rynku. Możemy wybierać nie tylko pomiędzy ich producentami, ale także rodzajami. Rozpuszczalna, mielona, ziarnista, a nawet zielona, to tylko nieliczne przykłady. Poza wzrostem możliwości, zwiększa się też świadomość na temat kawy, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup ekspresu i w miarę profesjonalne jej przygotowywanie. Na co wówczas warto zwracać uwagę podczas wyboru kawy?


Z artykułu uzyskasz informację o:

  1. Rodzaj kawy zależy od ekspresu
  2. Gatunki kawy a walory smakowe
  3. Kiedy wybrać kawę ziarnistą, a kiedy mieloną?
  4. Internetowy sklep z kawami – to dobra opcja?

Rodzaj kawy zależy od ekspresu

Miejscem wyjściowym, od którego należy zacząć wybór odpowiedniej kawy jest typ ekspresu, który posiadamy. Wbrew pozorom wcale nie jest tak, że kawa z napisem espresso pasuje do każdego rodzaju sprzętu. Aby cieszyć się najlepszą jakością, należy oba produkty odpowiednio dopasować. W przypadku automatycznych ekspresów ciśnieniowych idealne będą kawy ciemno palone, ponieważ są bardziej oleiste od tych jasnych, dlatego też lepiej przenoszą smak. Automatyczne ekspresy cechują się niższą temperaturą podczas procesu parzenia oraz krótkim kontaktem kawy z wodą (ekstrakcja), więc delikatne ziarna nie wydobędą w nich z siebie całego aromatu. Inaczej działają jednak ekspresy przelewowe. Dla nich najlepsze są właśnie te jasno wypalane ziarna kawy.  Specyfika tych urządzeń opiera się na przelewaniu gorącej wody przez zmieloną kawę, dlatego nawet delikatne ziarna pozwalają na uzyskanie intensywnego naparu. Ekspresy kolbowe dają natomiast możliwość przygotowania kawy od podstaw. Jest to najbardziej wypośrodkowane rozwiązanie, ponieważ najlepiej stosować do nich średnio palone ziarna. 

Gatunki kawy a walory smakowe

Wiele osób nie zwraca na to uwagi, ale prawdziwi smakosze kawy zdają sobie sprawę z tego, że poszczególne jej gatunki różnią się intensywnością, kwasowością, zawartością kofeiny czy aromatem. Istotnym czynnikiem jest także miejsce uprawy. Dlatego też wyróżnić można trzy główne gatunki kawy do ekspresu:

  • arabica – to najbardziej popularne rozwiązanie. Posiada najmniejszą ilość kofeiny i zarazem jest najbardziej delikatna w smaku, ponieważ nie posiada goryczy;
  • robusta – jest to przeciwieństwo arabici. Ma intensywny smak z nutą kwasowości. Dodatkowo cechuje się wysoką ilością kofeiny (ok. 4%);
  • liberica – to najdelikatniejsza z wspomnianych gatunków. Ma bardzo subtelny, lekko orzechowy smak. Często stosuje się ją jako wypełniacz innych kaw.

Oczywiście najbardziej uniwersalnym gatunkiem jest arabica, ale istnieje wielu sympatyków tych bardziej gorzkich aromatów robusty. Wybór w tym przypadku zależy od własnych preferencji smakowych. Warto wypróbować różnych gatunków kawy, aby znaleźć tę najlepszą dla siebie. 

Kiedy wybrać kawę ziarnistą, a kiedy mieloną?

Zawsze najlepszą jakość kawy uzyskamy, kiedy jest świeża. Dlatego najlepszym wyborem będzie  kawa ziarnista i zmielenie jej tuż przed zaparzeniem. Tego typu kawa jest bardziej intensywna w smaku oraz mocniej pobudza i wzmacnia koncentrację. Większość ekspresów posiada automatyczny młynek do mielenia (w nich powinno się korzystać tylko z kawy ziarnistej), ale można też kupić go oddzielnie. Nie jest jednak tak, że kawa mielona jest bezużyteczna. W niektórych przypadkach też będzie ona dobrą opcją. Zwłaszcza jeśli używamy ekspresu przelewowego lub kolbowego. Może się również sprawdzić w sytuacjach, gdy się śpieszymy, ponieważ przygotowuje się ją o wiele szybciej. 

Internetowy sklep z kawami – to dobra opcja? 

Internetowa sprzedaż zyskuje popularność w wielu branżach, więc nic dziwnego, że dotyczy to również świata kawy. Sklepy z kawami w Internecie to bardzo praktyczne rozwiązanie. Dobrym przykładem może być chociażby Astra sklep, w którym można znaleźć ogromną ilość różnych gatunków kawy, od łagodnych, po te mocniejsze. Oprócz wcześniej wspomnianych rodzajów znajdują się tam m.in. kawa zielona oraz szeroki wybór kaw świata z najdalszych zakątków ziemi. Każdy może znaleźć więc coś dla siebie i to bez wychodzenia z domu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger