Alternatywne metody parzenia kawy - dripper, czyli pomysł na dobrą kawę w domu


Statystyki mówią, że aż 73% Polaków pije kawę codziennie, a niemal 50% robi to nawet kilka razy w ciągu dnia. Mimo tego najczęściej picie kawy w Polsce ogranicza się do tzw. zalewajki albo kawy rozpuszczalnej. Musisz wiedzieć, że jest mnóstwo sposobów na zaparzenie dobrej kawy, a jeżeli robisz to często, wówczas warto, aby napój był wysokiej jakości. Alternatywne metody parzenia kawy pozwalają na wydobycie z ziaren kawy wyjątkowy smak i aromat, który nigdy nie jest zarezerwowany wyłącznie dla profesjonalistów. Jedną z takich metod jest drip.

Co to jest drip?

Drip, a właściwie Drip Hario V60 to urządzenie japońskiej firmy Hario przeznaczone do parzenia kawy metodą przelewową. Kształtem przypomina lejek, a wykonany jest z plastiku, ceramiki, metalu lub szkła. Do parzenia kawy w dripie potrzebne są papierowe filtry, które oddzielają fusy od naparu. Budowa dripa, jak również sposób jego zastosowania jest niezwykle łatwy, co powoduje, że może z niego korzystać każdy i z odpowiednim asortymentem może to robić wszędzie.

Drip jest jednym z tych urządzeń, w których nie przygotujesz każdej kawy. W tej technice świetnie sprawdzają się jasno palone stuprocentowe arabiki, które są zmielone tuż przed samym zaparzeniem. Optymalna temperatura wody, grubość zmielenia ziaren oraz czas parzenia pozwala na otrzymanie niesamowitego naparu, którym fascynują się specjaliści na całym świecie.

Jak zaparzyć kawę w dripie?

Zaparzenie kawy w dripie jest niesłychanie proste, jednakże nie stosując się do pewnych zaleceń, można całkowicie zepsuć nawet najlepszą kawę.

Wszystko, czego potrzebujesz to:

• Kawa

• Woda

• Drip

• Papierowy filtr

• Serwer lub dzbanek na kawę

Zaczynając cały proces parzenia kawy, należy zamontować papierowy filtr w dripie, zamoczyć go gorącą wodą i chwilę odczekać. Chodzi o to, aby pozbyć się papierowego posmaku w gotowej kawie. Potem przejdź do mielenia ziaren. Dawka kawy jest uzależniona od tego, ile naparu pragniesz uzyskać. Poleca się używać 6 g kawy na każde 100 ml wody, czyli chcąc zaparzyć 500 ml, potrzebne Ci będzie 30 g kawy.

Niezwykle istotna jest również grubość zmielenia ziaren. Jeżeli zmielisz kawę za drobno, wówczas będzie się parzyć zbyt długo, a jeśli zmielisz ją za grubo, to woda przeleci przez nią za szybko. Najwłaściwsze do dripa jest średnie zmielenie ziaren.

Teraz wystarczy jedynie wsypać zmielone ziarna do dripa z filtrem i przelać ją wodą. Odpowiednia temperatura wody powinna wynosić około 88-92 °C. Bardzo istotnym momentem jest proces preinfuzji, który odbywa się tuż po pierwszym zetknięciu kawy z wodą. Pozwala on kawie "kwitnąć" oraz powoduje, że otwiera przed Tobą wspaniałe aromaty. W pierwszej kolejności wlej odrobinę wody tak, żeby tylko namoczyć kawę oraz odczekaj około 30 sekund. Teraz możesz spokojnymi, kulistymi ruchami przelać resztę wody. Parzenie kawy w dripie powinno trwać około 3 minuty.

1. Włóż papierowy filtr do dripa i zalej go gorącą wodą.

2. Wsyp do dripa z filtrem świeżo i średnio zmieloną kawę.

3. Zalej kawę niewielką ilością wody o temperaturze 88-92 °C i odczekaj 30 sekund.

4. Spokojnymi i kulistymi ruchami przelej przez kawę resztę wody.

5. Kawa powinna się parzyć przez około 3 minuty.

Kawa zrobiona w dripie, barwą może przypominać herbatę. Najciekawsze natomiast jest to, że takie kawy odkrywają przed Tobą mnóstwo możliwości smakowych. Całość zależy od tego, jakie ziarna zostały użyte oraz jak przebiegł proces parzenia. Kawy pochodzące z Afryki wyróżniają się wyraźną kwasowością i owocowymi nutami. Ziarna z Ameryki Południowej i Środkowej umożliwiają pozyskać napar o czekoladowo-orzechowym smaku. To jaka kawa będzie dla Ciebie odpowiednia, zależy tylko od Twoich upodobań.

Zaparzenie kawy w dripie jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla osób, które chcą wyciągnąć z kawy to, co najlepsze. Cały proces parzenia jest niezwykle prosty, a cena urządzenia jest niska w stosunku do osiągniętej wysokiej klasy naparu. Jeżeli swój kawowy zwyczaj chcesz podnieść na wyższy szczebel, to drip jest wspaniałym rozwiązaniem.
11 komentarzy:

 1. przydałby mi się taki zaparzać ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam taką kawę, bywalo,ze robiłam ją swego czasu handlowcom w naszym biurze jak jeszcze były spotkania w salkach konferencyjnych ....
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Już od jakiegoś czasu planuję zaopatrzenie się w drip, albo chociaż kawiarkę, ale jakoś nie umiem się zebrać do kupienia żadnej z tych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja pije codziennie z 2 kawy :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie piję często kawy, lubię ją raz na jakiś czas. Zdecydowanie bardziej wolę herbatę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam wszelkiego rodzaju kawę! ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piję kawę kilka razy dziennie, a taką jak piszesz od czasu do czasu robi kolega w pracy:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kawy bardzo dużo nie piję, ale jeśli już, to musi być dobrej jakości i odpowiednio zaparzona 😊 Uwielbiam z dodatkiem kardamonu 😀

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem kawoszem i chętnie wypróbowałabym taki drip :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger