"Telomery i zdrowie" - recenzjaTelomer to fragment chromosomu zlokalizowany na jego końcu, który zabezpiecza go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. Proces ten będący "licznikiem podziału", równocześnie z każdym skróceniem zwiększa się ryzyko nowotworzenia, oraz przekłada się ona na proces starzenia się. Tą definicję znalazłam w Wikipedii. Wiecie, że w każdej komórce somatycznej człowieka występuje 92 telomery ?

Autorki książki, którą chcę Wam dziś przedstawić to Dr Elizabeth Blackburn, która w 2009 roku (wraz z dwoma współpracownikami) otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie wpływu telomerazy i telomerów na proces starzenia, oraz Dr Elissa Epe to znany psycholog zdrowia. Zajmuje się ona badaniami nad stresem, procesami starzenia i otyłością. 
Panie napisały książkę, która może odmienić nasze życie. Przedstawiają w niej przełomowe badania dotyczące telomerów, które mają duży wpływa na nasze zdrowie.Pokazują jak telomery reagują na elementy naszego codziennego życia. Nakreślają sposób postępowania, który spowoduje, że im będziemy starsi, tym będziemy zdrowsi, zachowamy dobrą kondycję i wydłużymy życie.

Czy wiecie, że telomery nasłuchują naszych poleceń i przyswajają je? Reagują też na sytuacje w zależności od tego, czy podlegamy stresowi, czy nie. Tak samo reagują na naszą radość, czy smutek. Wpływają one na stan umysłu, na nasz nastrój i na to jak szybko będziemy się starzeć.

Dzięki tej książce poznamy swoje telomery, dowiemy się jakie czynniki odgrywają dużą rolę w naszym życiu, które pomogą nam je przedłużyć i żyć w zdrowiu. Książka została podzielona na cztery działy i każdy dział ma podrozdziały z których dowiemy się w jaki sposób przedwczesne starzenie się powoduje, że wyglądamy i zachowujemy się staro, jaką moc mają długie telomery, że swoje krótkie telomery możemy przedłużyć, jak stres wnika do naszych komórek, jaki wpływ na nasze zdrowie ma myślenie negatywne i myślenie elastyczne, jak pomóc własnemu organizmowi chronić własne komórki i jak społeczeństwo kształtuje nasze telomery. Dowiemy się też, że matka w czasie ciąży i porodu przekazuje dziecku swoje telomery i że bardzo duże znaczenie ma czy przekaże krótkie, czy długie.

Książka została napisana w prosty, zrozumiały sposób. Autorki dzielą się z nami podstawową wiedzą na temat biologii telomerów i jaki mają one związek z naszym zdrowiem, chorobami, sposobem myślenia, nawet z naszymi rodzinami. Wszystkie wskazówki poparte są badaniami i przykładami osób, które na sobie przetestowały porady zawarte w książce. 

Tytuł: "Telomery i zdrowie"
Autor: dr Elizabeth Blackburn, dr Elissa Epel
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Stron: 392
Cena okładkowa: 44,90 zł
Wydawnictwo: Galaktyka

2 komentarze:

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger