Jo Nesbo "Człowiek Nietoperz" - recenzjaKsiążkę, kryminał otrzymałam od Grypy Wydawniczej Publicat. Na początku byłam sceptycznie nastawiona do czytania kryminałów ( jakoś wcześniej mi po prostu nie podchodziły), ale postanowiłam spróbować he he. Czy mi się spodobał napiszę na końcu :)

Joe Nesbo "Człowiek nietoperz" to pierwsza książka z cyklu powieści kryminalnych, którego głównym bohaterem jest norweski policjant Harry Hole. Joe Nesbo za tę właśnie część otrzymał literacką nagrodę Rivertona oraz Szklanego Klucza w 1998 roku za najlepszą kryminalną powieść roku. 

Komisarz Harry Hole zostaje skierowany (wezwany) do Sydney. Ma pomóc rozwiązać sprawę zabójstwa swej rodaczki Inger Holter. Pracowała ona w barze The Albury. Jej ciało znaleziono w Zatoce Watsona. Okazało się, że zamordowana przez jakiś czas spotykała się z dilerem narkotyków i stał się on na początku głównym podejrzanym, ale czy rzeczywiście to on jest mordercą??? 
W powieści nie brakuje też wątku miłosnego. Harry poznaje piękną rudowłosą Brigitte :)
Harremu pomaga miejscowy Aborygen (policjant) Andrew Kensi z którym Hole zaprzyjaźnia się. Snują się obaj po mieście szukając tropów. Przemierzają najbardziej mroczne zakamarki Sydney, gdzie na porządku dziennym są narkotyki, brudne interesy i prostytucja. Przesłuchują kolejne osoby, Andrew Kensi trafia do szpitala i już wydaje się, że Harry rozwiązał zagadkę, ale niestety następuje zwrot akcji, giną kolejne osoby. Sprawa się komplikuje. Czy uda się panu Hole rozwiązać zagadkę i złapać sprawcę???
Nie będę więcej zdradzać ;)) W każdym razie zakończenie mnie zaskoczyło, bo obstawiałam, że to ktoś inny jest mordercą.

Tłem opowieści jest Australia ze swoimi codziennymi problemami, przeszłością, oraz przekrojem społecznym. Autor fajnie wplata w fabułę opowiadane przez postacie legendy. Z każdą strona książka coraz bardziej wciąga i staje się ciekawsza. Mamy to wszystko czego potrzeba: zbrodnię, wątek miłosny, zagadkę do rozwiązania. Książkę czyta się bardzo szybko i z każdym rozdziałem jest ciekawsza, akcja przyśpiesza. 

Joe Nesbo "Człowiek nietoperz" to świetna powieść dla fanów kryminałów . Została podzielona na 3 części z czego każda część zawiera kilka rozdziałów. Postać Harr'ego poznajemy stopniowo. Początkowo niewiele o nim wiemy, ale im więcej stron przeczytamy tym jego postać staje się ciekawsza. 
Morderca zostaje ujawniony dopiero pod koniec książki, co mi się bardzo podoba, bo do końca powieść trzyma nas w niepewności. Książka jest ciekawa, wciągająca, akcja płynie wartko, co jest dużym plusem.

"Człowiek nietoperz" to pierwszy z dziewięciu tomów, które ukazały się dotychczas na polskim rynku. Ja na pewno sięgnę po kolejne, bo powieść mnie pozytywnie do siebie przekonała i ciekawa jestem dalszych losów komisarza Harr'ego Hole. Polecam ja wszystkim miłośnikom kryminałów i nie tylko. Ja miłośnikiem nie byłam, ale ciekawą książkę zawsze watro przeczytać, a ta do takich należy. Polecam :))


Za książkę dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat :)

2 komentarze:

  1. lubię kryminały, ale muszą być naprawdę dobre, czekam na recenzję;)

    OdpowiedzUsuń
  2. o kurczę! kocham kryminały, zapowiada się świetnie;)
    Zobaczę, czy w mojej bibliotece już jest;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger