"Gluten na widelcu" Peter H.R. Green, Rory JonesHej :-). Stosujecie dietę bezglutenową ??? Wszystko o niej wiecie ?? Czy jest dla Was, jakie są ukryte zagrożenia przy jej stosowaniu, czy dla niektórych to tylko moda żywieniowa, czy konieczność. Straszą nas glutenem z każdej strony, czy rzeczywiście jest taki groźny dla wszystkich, czy jest on wszystkiemu winien. Odpowiedź na te i inne pytanie znajdziemy w książce "Gluten na widelcu" jeść, czy nie jeść - cała prawda o diecie bezglutenowej autorstwa Peter'a H.R. Greena i Roy Jones. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Galaktyka.

Dr. n. med. Peter H.R. Green jest dyrektorem Centrum Celiakii na Uniwersytecie Columbia, profesorem medycyny. Specjalizuje się w tematyce celiakii od 25 lat.
Mgr nauk ścisłych Rory Jones jest uznaną pisarką naukową, oraz profesorem kontraktowym medycyny narracyjnej. Od kiedy w 10998 roku zdiagnozowano u niej cieliakię i skórna manifestację celiakii, zgłebia tematykę i pisze o dolegliwościach związanych z glutenem oraz o diecie bezglutenowej.

Autorzy w książce objaśniają w przystępny, jasny i lekki sposób fakty na temat diety bezglutenowej. Znajdziemy tutaj plusy i minusy stosowania tej diety. Pokazują, że nie tylko celiakia jest wskazaniem do stosowania diety. Zaznaczają jednak, że informacje, które znajdziemy w książce dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w książce były zgodne z aktualnym stanem wiedzy, że książka nie jest podręcznikiem samo diagnozowania, będzie na pewno pomocna pacjentom, bo będą wiedzieli jakie pytania powinni zadać swoim lekarzom i jak je interpretować.

Książka podzielona jest na sześć działów. 
Pierwszy: dowiemy się czy dieta bezglutenowa jest dla nas, o ortoreksji i hipotezie nadmiernej czystości, o pułapkach i zagrożeniach diety bezglutenowej, o suplementach diety i probiotykach i o tym co mówią nam przeciwciała.
Drugi: co dzieje się w jelitach - jak pracują nasze jelita, o dolegliwościach jelitowych, mikroflorze jelitowej i o drugim mózgu w jelitach.
Trzeci: zboża zawierające gluten i bezglutenowe, węglowodany i FODMAP, leki, teoria podwójnego uderzenia, stan zapalny i zespół nieszczelnego jelita.
Czwarty: Co to jest celiakia, o nadwrażliwości na gluten, zespole jelita drażliwego, nieswoistym zapaleniu jelit, eozynofilowym zapaleniu przełyku, neuropatii, cukrzycy, alergii na pszenicę i innych alergiach pokarmowych i o zespole przewlekłego zmęczenia.
Piąty: zaburzenia ze spektrum autyzmu i ADHD, schizofrenia, mgła mózgowa, stresujące odmawianie sobie jedzenia.
Szósty: terapie niedietetyczne, jak zdrowo się odżywiać, mity i błędne przekonania.

Cytat strona 26 "gluten a odchudzanie" - musiałam go umieścić :-)
"W przypadku niektórych osób największą zaletą diety bezglutenowej wydaje się odchudzający potencjał tego sposobu odżywiania się. Liczne hollywoodzkie gwiazdy zapewniają o skuteczności tej diety. I faktycznie, jesli zrezygnujemy z wszelkich chlebów, makaronów, ciast, ciasteczek i przekąsek i nie zastąpisz ich bezglutenowymi zamiennikami, to prawdopodobnie schudniesz. Jest to dieta określana jako pozbawiona produktów z białej mąki, węglowodanów i glutenu.
Jednak wiele osób przestrzegających diety bezglutenowej z zaskoczeniem odkrywa, że tyje z powodu bezglutenowych odpowiedników ulubionych przysmaków, bo zawierają one mnóstwo tłuszczu, cukru i sodu. Pacjenci cierpiący zarówno na celiakię i cukrzycę, którzy muszą pilnować ilości spożywanych węglowodanów, ze zdumieniem przekonują się, że bezglutenowe zamienniki często zawierają więcej węglowodanów niż produkty z glutenem."

Podsumowując - książkę warto przeczytać, warto zgłębić tematykę glutenu i diety bezglutenowej. Książka jest napisana w bardzo lekki i przystępny sposób, więc na pewno będzie to przyjemna lektura :-)

Wydawnictwo: Galaktyka
Okładka: miękka
Stron: 322
Cena: 42,90 zł4 komentarze:

 1. takich książek nigdy dość :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. po tą książkę sięgnęłabym bardzo chętnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie na szczescie domownicy nie maja problemu z glutenem wiec nie musimy stosowac diet!

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat ja żadnej diety nie stosuje więc to nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger