"Puszcza" Marcin Kostrzyński

 


Od razu zacznę od tego, że zachwyciłam się tą książką jak tylko ją zobaczyłam. Jest ona z serii tych, które można ocenić po okładce, która w tym przypadku jest przepiękna. Gwarantuję, że środek jest taki sam. Autor zabiera nas w głąb Puszczy i pokazuje nam życie zwierząt i przyrody o każdej porze roku. 

Jesień  - jest porą roku w której zwierzęta muszą przygotować się na nadejście chłodów. Gromadzą zapasy, przygotowują swoje nory. Dla jeleni to czas rykowiska, dla żubrów i łosi czas zalotów. Poznamy tutaj życie borsuków i dowiemy się jak wiewiórki przygotowują swoją spiżarnię, okazuje się, że ni tylko one. 

Zima  - tutaj przyjrzymy się bliżej drzewom. Dowiemy się dlaczego lipa jest ulubionym miejscem schronienia owadów, poczytamy o dębach, grabach i olchach. Poznamy zwierzęta, które o tej porze roku nie śpią i o tym jak poszukują pożywienia.

Wiosna - to czas ptasich śpiewów, kwitnących przebiśniegów, przylaszczek i zawilców. Poznamy tutaj zabawy małych lisów i dowiemy się z czego lisy słyną. Autor opowiada nam o sposobach szpaków na przyciągnięcie partnerki i o ogonach bobrów.

Lato - o tej porze roku bobry budują tamy. My poznamy tajniki ich budowy, zobaczymy jak wielką pracę wykonują bobry. Kaczki, łabędzie i żurawie wtedy zakładają gniazda. Ta pora roku to też raj dla much, komarów i gzów. 

Autor nie zapomniał też o nas, ludziach. Mówi jaki my mamy wpływ na ten las. Niestety pojawienie się w nim ludzi czasem mu szkodzi. Ludzie niszczą puszczę, a powinni o nią bardzo dbać. 

Tak jak pisałam na początku, jesteśmy zachwyceni tą książką. Jest to naprawdę wartościowa pozycja, którą powinno mieć każde dziecko i ją przeczytać. Pełno tutaj ciekawostek przyrodniczych, które mamy przedstawione w przystępny i prosty sposób. Do tego przepiękne ilustracje, które wzbogacają tą piękną książkę. Zilustrowała je Justyna Hołubowska - Chrząszczek. Książka idealna na prezent, zachwyci dorosłych i dzieci. Opowiadania idealne do czytania dziecku wieczorem. Polecam :-)

Tytuł: "Puszcza "
Autor: Marcin Kostrzyński
Okładka: twarda
Stron: 48
Cena okładkowa: 32,99 zł
Wydawnictwo: Zielona Sowa 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger