"Gorzka prawda o słodzikach" Dr Bruce Fife - recenzja"Gorzka prawda o słodzikach" to książka, która pokazuje, że słodziki takie jak stewia wcale nie są zdrowe. Na pewno większość z nas kupowała/ kupuje stewię, ten biały proszek okazuje się może nam wyrządzić więcej złego niż dobrego. Dokładnie w książce opisuje to Dr Bruce Fife, który jest dietetykiem, napisał już ponad 20 książek o zdrowym żywieniu, jest założycielem "Ośrodka Badań na Kokosem", którego celem jest edukacja dotycząca zdrowego żywienia i medycznych aspektów kokosa. 

Jak wiadomo wszyscy lubią słodki smak, prawie każdy też wie, że cukier jest niezdrowy, Niektórzy się tym faktem nie przejmują, inni szukają produktów, które go zastąpią i będą jego zdrowym zamiennikiem. Ja sama kiedyś kupiłam jedno opakowanie białego proszku stewii, używam erytrolu i ksylitolu. Nie wiem jak dwa ostatnie, ale okazuje się, że produkty stewiowe wcale nie są  takie zdrowe. 

Popularna stewia wydaje się być słodzikiem idealnym. Jest bardzo słodka, a przy tym nie zawiera cukru i praktycznie żadnych kalorii. Błyskawicznie stała się popularna. Autor sam przyznaje się, że ją stosował i polecał znajomym, ale do pewnego momentu. Z czasem zaczął zauważać skutki uboczne. Pierwszy efekt to było uzależnienie się od niej, bo uzależnia tak samo jak cukier. Kolejny to trudności w zrzuceniu wagi. Tych efektów było coraz więcej i wtedy zaczął czytać dostępne publikacje medyczne na jej temat, szukał badań i wtedy przestał całkowicie jej używać. Okazało się, że to co kupujemy w sklepie i stosujemy to ekstrakt ze stewii wysoce przetworzony i chemicznie rafinowany. Jest to kompozycja czystych glikozydów i rebuadiozyd A, który wykazuje największe słodkie właściwości (warto o nim poczytać). Liście stewiowe zawierają mieszaninę witamin, minerałów karotenoidów, flawonoidów i innych substancji z których wiele ma właściwości odżywcze, a słodziki stewiowe pozbawione są wszelakich substancji odżywczych. 

W książce poczytamy jak słodziki stewiowe wpływają na nasz organizm i jaką krzywdę mogą nam wyrządzić. Jak potrafią zaburzyć funkcje trawienne i powodują insulino odporność. Mogą prowadzić do powstania problemów  zdrowotnych takich jak cukrzyca i choroba Alzheimera, a także podnoszą ryzyko wystąpienia chorób wątroby, nerek i serca i innych, które opisane są w książce.

Oprócz stewii autor w książce opisał też inne słodziki, które ze zdrowymi nie mają nic wspólnego: sacharyna, cyklaminian, acesulfam potasowy, aspatram, sukraloza, neotam, adwantam. 

Powiem Wam szczerze, że aż strach się bać. Człowiek idzie do sklepu, kupuje coś co ma być zdrowe, wszyscy dookoła krzyczą wręcz, że jest zdrowe, a potem okazuje się, że niestety takie nie jest :-(
Autor książki bardzo dokładnie opisuje działanie słodzików i słodzików stweiowych, wiec jeśli ten temat Was interesuje zachęcam, do przeczytania książki, ja tylko w skrócie napisałam jak to wygląda, w wszystkie fakty poparte badaniami to książka. Polecam warto przeczytać :-)

Tytuł: "Gorzka prawda o słodzikach"
Autor: Dr Bruce Fife
Okładka: miękka

Stron: 230
Cena okładkowa: 39,90 zł 
Wydawnictwo: Vital 2 komentarze:

  1. Ciekawa książka. Kiedyś używałam stewię i nawet nie przeszkadzał mi jej metaliczny posmak, o którym dużo osób mówi - ja go nie czułam :)
    Teraz nie czuję potrzeby używania słodzików :)

    OdpowiedzUsuń
  2. interesująca pozycja :) akurat stewii nie pasował mi ten ziołowy posmak, za to ksylitol już występuje w mojej kuchni zamiennie z syropem agawy, daktylami i miodem :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger