Dieta na trzustkę – lista produktów dozwolonych oraz zakazanych

 




(artykuł sponsorowany)

Prawidłowa i odpowiednio zbilansowana dieta na trzustkę pomoże zwalczyć dolegliwości związane ze schorzeniami trzustki. Jakie produkty powinny znaleźć się w jadłospisie? Czego należy unikać? Przeczytajcie.

Dlaczego odpowiednia dieta jest ważna przy chorobach trzustki?

Dieta jest naturalnym sposobem leczenia schorzeń trzustki. Odpowiednio skomponowany jadłospis odciąża narząd oraz usprawnia jego funkcje czynnościowe.

Decydując się na specjalistyczną dietę, przede wszystkim możemy spodziewać się ustąpienia bólów brzucha, ale także profilaktycznie zapobiegamy niedoborom i nagłej utracie masy ciała.

Do diety trzustkowej możemy dołączyć naturalne zioła. Przy regularnym stosowaniu pobudzą one wydzielanie soków trawiennych, zadziałają przeciwzapalnie, a także pomogą w regeneracji trzustki od środka. Do ziół na trzustkę należą: mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, szałwia lekarska, szyszki chmielu, czarnuszka siewna, bylica piołun, moringa olejodajna, glistnik jaskółcze ziele.

Zanim przejdziemy do przedstawienia zasad diety trzustkowej, to najpierw skupimy się na chorobach trzustki oraz na ich głównych przyczynach.

Jakie wyróżniamy choroby trzustki?

Trzustka to narząd, który uczestniczy w trawieniu białek, tłuszczów i cukrów. Produkuje sok trzustkowy, determinuje powstawanie dwóch hormonów – insuliny i glukagonu.

Ryzyko rozwoju chorób trzustki zwiększa się, jeżeli nie dbamy o zbilansowaną dietę, a także w momencie, gdy sięgamy po duże ilości tłuszczów, spożywamy regularnie alkohol oraz palimy papierosy.

Na choroby trzustki mają również wpływ inne schorzenia towarzyszące: cukrzyca, kamica żółciowa, mocznica, zaburzenia lipidowe, zakażenia wirusowe, zakażenia bakteryjne, zaburzenia autoimmunologiczne.

Wśród chorób trzustki najczęściej wymienia się ostre zapalenie trzustki oraz przewlekłe zapalenie trzustki.

    Ostre zapalenie trzustki (OZT) najczęściej wymaga leczenia szpitalnego, ponieważ doprowadza do uszkodzeń trzustki. Objawia się silnym bólem występującym w jamie brzusznej, a także nudnościami.

    Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT) może determinować rozwój cukrzycy i zespołu złego wchłaniania. Objawia się przede wszystkim silnymi bólami brzucha. 

Dieta na trzustkę – zasady

W diecie na trzustkę najważniejsze jest spożywanie posiłków o regularnych porach. Jadłospis powinien składać się z 4-5 niewielkich dań, które organizm będzie mógł z łatwością przetrawić. Najlepiej, aby potrawy były przyrządzane metodami gotowania na parze, gotowania na wodzie oraz bez dodatku tłuszczu.

Dieta powinna być oparta na dozwolonych produktach, które nie zaszkodzą trzustce i są lekkostrawne. W kolejnej części artykułu przedstawimy listę zdrowotnych produktów oraz listę produktów zakazanych.

Produkty na trzustkę

Produkty, które powinny zostać włączone do diety na trzustkę to:

    pieczywo jasne (bez ziaren),

    pieczywo czerstwe,

    ryże,

    drobne kasze,

    drobne makarony,

    chude mleko i chude przetwory mleczne,

    chude wędliny, drób, wołowina, cielęcina,

    chude ryby,

    gotowane lub przetarte owoce i warzywa, zwłaszcza: dynia, kabaczek, młoda marchew, seler, pomidory bez skórki,

    biszkopty, sucharki.

W diecie na trzustkę można również spożywać niewielkie ilości tłuszczów, takich jak: oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, masło.

Jeżeli mamy ochotę na słodycze, to sięgajmy po naturalne dżemy oraz po miód. W przypadku owoców najlepiej, abyśmy obierali je każdorazowo ze skórek – zmniejszymy wtedy ilości spożywanego błonnika.

W kwestii napojów – powinniśmy unikać klasycznej kawy. Wybierajmy kawę zbożową, a jeżeli chcemy dodać do nie mleko, to koniecznie o małej zawartości tłuszczu. Możemy również wypijać: niegazowaną wodę mineralną, soki owocowe, soki warzywne, herbaty ziołowe, herbaty owocowe.

Do przypraw dozwolonych w diecie trzustkowej należą: koperek, pietruszka, cynamon, majeranek, wanilia.

Produkty zakazane

Wśród produktów, których powinniśmy unikać, chcąc zadbać o trzustkę, wymienia się:

    pełnoziarnisty makaron,

    brązowy ryż,

    razowe pieczywo,

    grube kasze,

    owoce o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, np. śliwki i gruszki, czereśnie, figi, daktyle,

    tłuste mleko oraz tłuste przetwory mleczne,

    tłuste mięsa,

    tłuste ryby,

    smalec,

    boczek,

    margaryny,

    produkty wędzone,

    orzechy,

    czekoladę,

    tłuste ciasta i ciasto francuskie,

    warzywa: warzywa strączkowe, warzywa marynowane, warzywa solone, kapusta, rzodkiewka, papryka, cebula, ogórek.

Tak jak wspomnieliśmy już wyżej, w diecie trzustkowej powinniśmy unikać kawy, a także: alkoholu, napojów gazowanych, wody gazowanej, mocnej herbaty, kakao, kefiru pełnotłustego, mleka pełnotłustego.

1 komentarz:

  1. ciekawy wpis, u mnie takiego problemu nie ma, ale gdybym kogoś słysząła to podrzucę. Ja jadam te produkty ale nie za często, bardzo rzadko

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger