Czy warto czytać dzieciom książki?

 


Istnieje wiele sposobów na spędzanie czasu z dziećmi. Jednym z przyjemniejszych dla malucha i jego rodziców bywa wspólne czytanie książek.

Okazuje się, że ta forma aktywności często przynosi wiele korzyści. Dlaczego warto czytać dzieciom? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu. Jakie książki czytać dzieciom?

Ilość dostępnych obecnie publikacji dla dzieci jest olbrzymia. Pozwala to idealnie dobrać książkę dla każdego większego i mniejszego czytelnika.

Na co zwracać uwagę, gdy wybieramy lekturę do czytania z dzieckiem? Przede wszystkim trzeba ją dopasować do wieku malucha oraz jego rozwoju psychofizycznego.

Nie zapominajmy również o indywidualnych skłonnościach i wrażliwości. Książka powinna zainteresować i dawać szansę na przeżywanie losów bohaterów. Nie warto wybierać publikacji zbyt poważnych, z których najmłodsi niewiele zrozumieją. Książka wówczas nie wnosi zbyt wiele pozytywów do rozwoju dziecka, a przy tym może trwale zniechęcić je do czytelnictwa w dorosłym życiu.

Dla własnego spokoju, zapoznajmy się dokładnie z treścią książki zanim rozpoczniemy wspólną lekturę. Szukajmy różnych, wartościowych publikacji, na przykład w sklepach z akcesoriami dla dzieci, jak Wozki-Foteliki.pl. Czytanie dzieciom – sposób na dobrą zabawę i nie tylko

Czytanie na głos to forma wspólnego spędzania czasu dzieci z opiekunami znana od lat. Wykorzystują ją kolejne pokolenia i wciąż cieszy się ona niesłabnącą popularnością. Daje przyjemność, pozwala na zorganizowanie wspólnej aktywności, a także przynosi wiele innych korzyści.

Ich wymiar zależy oczywiście od typu lektury oraz tego, kiedy czytamy książki. Mogą na przykład być fenomenalnym uzupełnieniem wieczornych rytuałów, ułatwiających maluchom zasypianie.

Specjaliści twierdzą, że wystarczy raptem 20 minut czytania dziennie, aby stymulować rozwój oraz zbudować dobrą więź z maluchem.

Jakie korzyści przynosi czytanie książek dzieciom? Czytanie dzieciom – dlaczego warto? 


Regularne czytanie dzieciom jest fenomenalnym sposobem na spędzanie czasu z dzieckiem oraz budowanie trwałej relacji między maluchem i rodzicami. Dzieci czują się ważne oraz widzą, że choć część czasu w ciągu dnia poświęca się wyłącznie im.

Taka rutyna zacieśnia więzi, poprawia komunikację między członkami rodziny. Daje też najmłodszym poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli wiąże się z wprowadzeniem codziennej rutyny, na przykład wspólnego czytanie przed snem.

Czytanie książek dzieciom ma niebagatelny wpływ na rozwój intelektualny, psychologiczny i emocjonalny dziecka. Maluchy, którym rodzice regularnie czytają książki, szybciej rozwijają zdolność poprawnego mówienia i pisania oraz operują bogatszym słownictwem, a to przekłada się na sprawniejszą komunikację.

Dzięki czytaniu zwiększa się także kreatywność i wyobraźnia u najmłodszych, co przydaje się później na wszystkich etapach życia.

Wspólne czytanie wpływa na poprawę koncentracji oraz pamięć u dzieci. Zdarza się, że maluchy chcą nieustannie wracać do tej samej książki. W ten sposób nieświadomie usprawniają swoje zdolności do zapamiętywania różnych rzeczy. Poczytaj mi, Rodzicu! 


Czytanie książek jest niezmiernie ważne na każdym etapie życia. Aby młode pokolenia chętnie sięgały po lektury, należy dawać im dobre wzorce od wczesnych lat.

Wspólne czytanie wpływa korzystnie na rozwój dziecka, na jego relacje z rodziną oraz otoczeniem. Warto zatem sięgać po książki jak najczęściej i poświęcić nieco czasu każdego dnia na ten przyjemny rytuał. To naprawdę zaowocuje wieloma korzyściami w przyszłości.

12 komentarzy:

 1. Oczywiście, że warto. Nie ma żadnych wątpliwości

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście, że warto czytać dzieciom!!! Moim zdaniem nie podlega to żadnej dyskusji!

  OdpowiedzUsuń
 3. czytanie książek jest bardzo przydatne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak będę miała dzieci to na 100% będę im czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie warto :) a nawet trzeba :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem warto czytać książki dzieciom, ponieważ dzięki temu tak jak wspomniano we wpisie umacniają się więzi oraz rozwija się tak samo kreatywność dzieci :D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. ja bym mega dużo czytałam dzieciakom :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja córka nie była tym zainteresowana. Zawsze przewracała stronę zanim zdążyłam przeczytać kilka słów. Mimo wszystko lubiła książeczki. Teraz ma 3 lata i już mogę jej czytać jakieś bajeczki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Such a beautiful photo.

  New Post - https://www.exclusivebeautydiary.com/2020/09/shiseido-zen.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Oczywiście, ze warto. "Głupie" pytanie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Warto czytać nawet tym najmniejszym! TO bezdyskusyjne :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, jest mi bardzo miło :)

Copyright © 2016 kruche babeczki , Blogger